Europa

Slovakijos Tatrai – ką veikti žiemą, jei neslidinėji

Žiemos kelionė į kalnus – ypatinga patirtis, išlaisvinantis mintis ir suteikianti jėgų ateities darbams. Lemputėmis išpuošti miesteliai, karštas vynas ir tokie aukšti sniego kalnai, kokių Lietuvoje jau nebeprisimename. Slovakijos Tatrus lankėme vasario viduryje, o slidinėjimo kurortuose vis dar žibėjo kalėdinės eglutės ir viešbučiai buvo išpuošti galybe lempučių. Todėl Kalėdinė nuotaika aplankė dar sykį.

Zakopanė

Atrodytų sniegas mums ne stebuklas, bet tokie sniego kalnai, sukasti ant šaligatvio, didesni už žmogų, paliko ryškų prisiminimą. Kuomet eini metru aukščiau virš gatvės, aukštai keldamas kojas, nes sniego nespėja kasti, jį trombuoja. Tai teikia net tik džiaugsmą, bet sukelia ir parkavimo problemų. Dideliems sniego kalnams išnaudojamos pakelės ir aikštelės, todėl prieš užsisakant viešbutį, verta pasidomėti dėl parkavimo vietos. Pavyzdžiui, Zakopanėje buvo keletas mokamų parkavimo aikštelių, kur 1 valanda kainavo 1-2 eur.

Slovakijos slidinėjimo kurortai

Slovakijos kurortai atostogautojus džiugina patraukliomis kainomis, jaukiais viešbutukais, riebiu ir skaniu maistu prie židinio bei įvairiomis pramogomis kiekvieno skoniui. Žiemos sporto mėgėjams – lygumų ir kalnų slidinėjimas, bobslėjus, rogučių trasos, ramesniam poilsiui – ledo skulptūrų parkai, žygiai, vaizdingos panoramos ir karšti terminiai baseinai.

Slovakijos slidinėjimo kurortai
Slovakijos Tatrai

Aukštuosiuose Tatruose yra keletas jaukių slidinėjimo kurortų – Jasna, Tatranska Lomnica, Stary Smokovec ir Štrbske Pleso. Tarp paskutinių trijų kursuoja kalnų traukinukas, kuriuo labai patogu susisiekti tarp miestelių, visus aplankyti, išbandyti skirtingas trasas ir pasigrožėti kalnų vaizdais. Mes apsistojome Nova Lesna dėl geresnės kainos ir gražesnių apartamentų. O traukinukas šalimais, todėl susisiekimas puikus.

Rogučių trasa Aukštuosiuose Tatruose

Mes nuo kalnų neslidinėjame, tačiau labai smagiai leidomės rogėmis. Stary Smokovec įkurta 2,5 km ilgio rogučių trasa. Už ~20 eur išsinuomosite patogias roges ir gausite 2 valandų funikulieriaus pasą. Su rogutėmis traukinuku pakylate į kalno viršūnę ir virš debesų imate leistis žemyn. Kalnas vingiuotas, todėl lekiant greitai galite pajusti ir adrenalino pliūpsnį. O drąsiausiems organizuojami ir naktiniai rogučių seansai.

Kasmet ant kalno įkuriama įspūdinga ledo skulptūrų paroda.

Po dienos kalnuose jaukiose medinėse kavinukėse kalnų papėdėse labai skaniai, pigiai ir sočiai pavalgydavome. Apie dietą čia nėra kada galvoti, maistais kaip ir pridera kalnuose riebus, bet skanus. Visur pleška židiniai arba ugniakurai, kad slidinėtojai sušiltų ar pasislėptų nuo pūgos. O dieną kalnų viršūnėse įkurtose kavinių terasose galima pagaudyti ir saulės šilumos su puodeliu kavos ar žolelių arbatos.

Lomnicky štit viršukalnė

Ištaikę visiškai giedrą dieną, pakilome į 2634 m esančią Lomnicky štit apžvalgos aišktelę, nuo kurios atsiveria pasakiška Tatrų panorama. Pirmiausiai keltuvu pakylame iki slidinėjimo trasos 2189 m, o vėliau persėdame į 4 vietų funikulierių, keliantį į apžvalgos aikštelę. Jei nebijote aukščio, būtinai pasigrožėkite kalnais nuo metalinio tiltelio kiauromis grindimis, pakibusio aukštai virš slėnių.

Tarpinė stotelė 2189 m į Lomnicky štit
Status pakilimas funikulieriumi į viršūnę
Apžvalgos aikštelė 2634 m

Karštieji terminiai baseinai Slovakijoje

Slovakijoje priskaičiuojama net 15 terminių šaltinių. Iš žemės gelmių trykštančios srovės gydančiai veikia kūną ir mintis. O grynas kalnų oras ir apsnigtos viršukalnės tik sustiprina šaltinių poveikį. Guli garuojančiame lauko baseine ir mėgaujiesi akimirka. Iš visų terminių šaltinių mes išsirinkome Vrbovo, kuris garsėja kaip vienas stipriausiai gydančių visoje Vidurio Europoje.

Slovakijos slidinėjimo kurortai

Pabuvoję labai aukštai šį kartą leidžiamės po žeme į Demanovska cave of Liberty (Demanovska jaskyna slobody). Tai lankomiausias Slovakijos karstinis urvas su kerinčiomis grotomis, laikomas ir vienu gražiausių visoje Europoje. Iš viso urve vingiuoja apie 8 km trasų, o lankytojams siūlomos dvi ekskursijos – trumpa ~1 km ir ilgesnė 2 km ilgio trasa, didžiausias gylis – 120 m. Urve gausu spalvingų stalaktitų ir stalagmitų, išsidėsčiusių painiuose požeminiuose tuneliuose, skalaujamuose požeminių ežerų ir upelių. Ypač dėmesį traukia požeminiai kriokliai, įspūdingos galerijos ir grotos.

Įėjimas kainuoja 8 eur. Įėjimas į urvą yra 870 m aukštyje, todėl teks palypėti nuo automobilių aikštelės, kuri gana nedidelė ir mokama, todėl pasilikite laiko, kad nepavėluotumėte. Mes nežinojome apie kopimą į kalną, todėl lėkėme kaip akis išdegę ir urvuose vos gaudėme kvapą, bet svarbiausia, kad spėjome. Nes jausmas po žeme to vertas.

Po pietų nuvažiavome iki Jasna slidinėjimo kurorto. Keliai vietomis ypatingai slidūs, bet atsiveriantys kalnų vaizdai – užburiantys.

Jei po visų pramogų dar turite laiko, paieškokite užšalusio kalnų ežero ir pasivaikščiokite skaidriu ledu. Arba leiskitės į žygį kalnų slėniais. O gal norėsite pasivažinėti su haskiais. Slovakijos Tatruose pramogų nepritrūksite, tik turėkite pakankamai jėgų viską pamatyti ir patirti.

Neturite laiko planuoti žiemos kelionės į snieguotus Tatrus arba vasaros žygių į kalnų ežerus, aplankant Lenkijoje Zakopanę ir Krokuvą? Parašykite man privačią žinutę Facebok’e. Savaitės individualus kelionės planas iki 4 asmenų grupei 50 eur. Sudėliosime optimalų maršrutą, rekomenduosime lankytinas vienas ir padėsime surasti apgyvendinimą. Kelionės plane pateikiame ir planuojamas išlaidas, neįskaitant maitinimo kaštų.